Şeffaf Plak Nedir?

Telsiz ortodontik tedavilerde dişleri tamamen sararak kuvvet uygulayan ve dişlerin hareketini sağlayan materyallerdir.
Şeffaf Plak ile Uygulanan Ortodontik Tedavinin Avantajları Nelerdir?
Şeffaf plak tedavilerinin en büyük avantajı, sosyal kaygılarınızı bir kenara bırakarak tedavi olduğunuz dışarıdan anlaşılmadan da dişlerinizde düzelme elde edebilirsiniz. Dilediğiniz kadar gülebilirsiniz.
Şeffaf plaklar diş fırçalarken ve yemek yerken çıkartılabildiği için sabit tellere göre ağız hijyeni daha kolay sağlanmakta ve yemek yerken tellerin verebileceği rahatsızlıkların önüne geçilmektedir.

Şeffaf plaklar istenildiği zaman çıkartılabildiği için önemli toplantılarınızda ya da nişan, düğün veya mezuniyet gibi özel günlerinizde plaklarınızı çıkartarak tedaviye kısa süreyle ara da verebilirsiniz
İnvisalign, tedavi sonucunun hastaya önceden gösterilebilmesine imkan sağlamaktadır.

Şeffaf Plaklar Nasıl Temizlenir?

Şeffaf plak kutularında özel temizleme ekipmanları çıkmaktadır. Onlar ile kolaylıkla temizliği yapılmaktadır.

Şeffaf Plaklarla Yemek Yiyebilir Miyim?

Şeffaf plaklarla ortodontik tedavilerin tel ile yapılanlara göre en büyük avantajlarından biriside yemek yerken çıkarılmaya olanak vermesidir.

Şeffaf Plaklarla Bir Şey İçebilir Miyim?

Şeffaf plaklar yapısı gereği ısıdan etkilenebildiğinden dolayı çok soğuk ve sıcak içecekler içerken çıkarılmaları gereklidir. Oda sıcaklığında su içilirken çıkarılmadan da içilebilir.

Şeffaf Plakları Günde Kaç Saat Takmam Gerekir?

İdeal tedavi sonuçlarına erişilebilmesi için plakların yemekler haricinde günde 22 saate yakın düzenli kullanımı istenmektedir. Önemli durumların söz konusu olduğu günlerde 1-2 saatlik süre zarfında çıkartabilirsiniz.

Ortodontik Tedavim Bittiğinde Dişlerimin Eski Haline Dönmemesi İçin Bir Şey Yapılacak mı?

Ortodontik tedavi sonrası dişlerinizin eski haline dönmemesi için bir takım basit uygulamalar yapılmaktadır. Bu aşamaya pekiştirme aşaması denilmektedir. Pekiştirme amaçlı dişlerin arka kısmından geçen pasif sabit bir tel ( lingual retainer) kullanılabildiği gibi, hastaların kendilerinin çıkartabildiği şeffaf plaklarda kullanılmaktadır.

Şeffaf Plakların Yapısı Nedir? Sağlığıma Herhangi Bir Zarar Var Mı?

Şeffaf plaklar termoplastik (ısıya duyarlı) materyaller olup sağlık yönünden herhangi ibr zararı yoktur. Uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Var Olan Diş Tedavilerimi Invisalign Tedavimden Önce Mi Yaptırmalıyım?

Invisalign olsun telle yapılan olsun ortodontik tedaviler genellikle tüm ağız içi tedaviler tamamlandıktan sonra başlanmaktadır.

 

Ortodontik tedavi sırasında dişlerimde tedavi gerektiren durumlar olursa yapılıyor mu?

Evet tedavi sırasında böyle bir durum olması durumunda rahatlıkla diş tedavilerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Şeffaf Plaklar Konuşmamı Etkiler Mi?

İlk takıldığı anda çok az bir miktar etkilese de en geç 2 gün içinde konuşmanız normal haline dönmektedir.

Şeffaf Plaklar Ağızda Yara Yapar Mı?

Şeffaf plakların yara yapma ihtimali telle yapılan tedavilere göre oldukça düşüktür. Çok nadiren böyle şikayetler olabilmektedir ve kolaylıkla çözümlenmektedir.

Invisalign Tedavi Kontrolleri Hangi Sıklıkta Yapılır?

Genellikle ayda 1 kere kontrol yapılmaktadır. Ancak ağız içi bir işlem gerekmediği sürece bu zaman 2 ila 3 aya kadar çıkabilmektedir. Hastalar sırası ile şeffaf plaklarını takmaya devam etmektedirler.

Diş Teli Tedavisinden Şeffaf Plaklara Geçilebilir mi?

Evet geçilebilmektedir. Braketler söküldükten sonra mevcut duruma göre planlama yapılıp rahatlıkla ilerlenmektedir.

Invisalign Ağrılı Bir Tedavi midir? Şeffaf Diş Plakları Ağrı Yapar Mı?

Başlangıç tedavi kayıtlarının alınmasında ve şeffaf plakların uygulanma safhalarında herhangi bir ağrı söz konusu değildir. İlk plaklar uygulanması sonrası dişlerinizde hafif bir gerilme hissi oluşacaktır. Dişleriniz bu kuvvete kısa süre içinde uyum sağlayacaktır.

Invisalign Tedavi Ücretleri Ne Kadardır? Sabit Ortodontik Tedavi ile Arasında Farklılık Var mıdır?

Şeffaf plaklar tamamen kişiye özel üretildiği için dişlerdeki çapraşıklık miktarına göre toplam plak sayısı değişkenlik göstermekte ve bu duruma göre fiyat belirlenmektedir. En doğru bilgi için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Ancak hemen hemen hiç gözükmediği için ve ileri teknoloji ile üretilmesinden dolayı diş teline oranda tedavi ücretleri daha yüksektir.

Şeffaf Plak Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Çapraşıklık miktarına göre değişkenlik göstermekle beraber invisalign ve diş teli ile yapılan tedavilerin süreleri yaklaşık olarak aynıdır.