Çocuk Ortodonti Tedavisi

Çocuklarınızın ömür boyu sağlıklı ve güzel bir gülümsemeye sahip olmaları için düzgün biçimde sıralanmış dişlere ve ideal bir çene yapısına ihtiyacı olduğunu bilmelisiniz. Çocuk ortodonti tedavisi ile ileri yaşlarda oluşabilecek diş ve çene bozuklukları, erken dönemde yapılan basit ortodontik tedaviler ile çözüme kavuşturulmaktadır.
Çocuk Ortodonti Tedavisi Neden Yapılır?
Bebekleriniz yaklaşık 6 aylıkken ilk süt dişleri çıkmaya başlamakta ve 2.5 yaş civarında süt dişleri tamamlanmaktadır. Çocuğunuz 6 yaşına geldiğinde ile daimi birinci azı dişleri ve 7 yaşında daimi kesici dişler çıkmaktadır.  Ortodonti uzmanları tarafından yapılan muayene ile 7 yaş civarında bu dişlerin kapanış ilişkilerinde herhangi bir sorun olup olmadığı belirlene bilinir. Çocuklarda 7 yaşından sonra düzenli diş hekimi kontrolleri ile ortodonti uzmanlarınca da kontrol edilmesinde yarar vardır.

Çocuklar için diş teli tedavisinde amaç nedir?

Çapraz ağız kapanış sorunlarına erken müdahale etmek
Sürmemiş ve gömük dişleri tespit edip tedavi uygulamak
Çapraşıklık bulunan dişlerin düzgün bir şekilde sıralanmasını sağlamak.
Aşırı ilerde veya geride konumlanmış çene bozukluklarının erken müdahale ile uygun konumlara alınması.
Dengeli olmayan yüz görünümünün ideal olan şekle ve sağlığa kavuşturulması.
Süt dişlerinin erken veya geç kayıplarında oluşabilecek bozukluklara müdahale etmek.
Aileleri olabildiğince bilgilendirme ve farkındalık yaratmak
Yanak ve dudak ısırma, parmak emme ve tırnak yeme gibi kötü alışkanlıklar sonucu oluşabilecek çene ve diş bozukluklarının önüne geçmek.

Çocuk Ortodontisi Nasıl Yapılır? Tedavi Aşamaları

Çocuklar için diş teli tedavisi, ilk olarak problemin doğru bir şekilde teşhisi ile başlamaktadır. Çocuklarda diş ve çene bozukluklarının tedavileri, çocukların büyüme ve gelişim dönemlerinde ağız içi ve ağız dışı apareylerle yapılmaktadır. Bu apareyler hareketli (istenildiği zaman çıkarılabilen) ve sabit olarak uygulana bilinmektedir. Apareyler çeşidine göre günde 16-20 saat aralığında kullanılmaktadır. Aylık veya 3 haftalık kontroller ile tedavi süreci takip edilmektedir. Aparey uygulaması sonlandırıldığında mevcut durumu pekiştirmek adına takip süreci devam etmektedir.