Şeffaf Plaklarla Telsiz Ortodonti (Invisalign) nedir? - Dr. Dt. Burhan Barın
473
page-template-default,page,page-id-473,bridge-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,no_animation_on_touch,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-18.0.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Şeffaf Plaklarla Telsiz Ortodonti (Invisalign) nedir?

 Şeffaf plaklarla telsiz ortodonti (Invisalign) dişlerinizi telsiz düzeltmek için modern bir çözümdür. Şeffaf, pürüzsüz ve dayanıklı bir madde olan şeffaf plaklar dişlerinizin kalıbına göre size özel olarak üretilmektedir. 

   Şeffaf plaklarla telsiz ortodonti ile neredeyse görünmez olan şeffaf plaklar ve bu şeffaf plakların istenildiği zaman çıkarmaya olanak vermesi kişiye ortodontik tedavi ile dişlerinin düzeltilmesinde büyük rahatlık sağlanmaktadır.   Her iki haftada bir, şeffaf plakların yenisi ile değiştirilmesi ile dişlerde zamanla düzelmeler gözlenmektedir.

Şeffaf Plaklarla Telsiz Ortodonti (Invisalign) Tedavisine Nasıl başlarım?

       Şeffaf plaklarla telsiz ortodonti (Invisalign) tedavilerine ilk muayenenin ardından ağız içinin dijital ortama aktarılması ile başlanmaktadır. Burda iki yöntem mevcuttur: ilk yöntem klasik ağız içinden ölçü alınarak elde edilen kalıpların dijital tarayıcı ile taranması, ikinci yöntem ise herhangi bir ölçü olmadan ağız içi tarayıcılar ile verilerin elde edilmesidir. Aynı gün kişinin ağız içi ve ağız dışı fotoğraflarıda çekilerek dijital ortama yüklenmektedir.

      Tüm veriler girildikten sonra şeffaf plaklarla telsiz ortodonti (Invisalign) tedavisi için planlama aşamasına geçilmekte. Bilgisayar ortamında dişlerinizin son düzelmiş halini ve tedavinin ne kadar süreceğini görebilmektesiniz.

       Yapılan plana onay vermekle beraber Şeffaf plaklarla telsiz ortodonti (Invisalign) süreciniz başlamaktadır

 

    

Şeffaf Plaklar (Invisalign) nasıl kullanılır?

       Şeffaf Plaklar (Invisalign) ’ın en iyi yanı, kimsenin dişlerinizin düzeldiğini farkında olmamasıdır . Uyurken de dahil olmak üzere günde ortalama 20- 22 saat şeffaf plakların kullanımı için yeterli olamaktadır. 

      Şeffaf Plaklarla telsiz ortodontik tedavide 4-6 haftalık kontrollerle ilerlemenin plana uygun bir şekilde devam edip etmediği ortodontistiniz tarafından kontrol edilmektedir.

Şeffaf Plaklar (Invisalign) ile ve Geleneksel Braketlerin   Farkı Nedir?

Şeffaf Plaklar (Invisalign)  ile ortodontik tedavinin artılarını ve eksilerini belirlemeden önce sizin için en makul olan seçeneği belirlemek için mutlaka bir ortodonti uzmanına muayene olmanız önerilir. Bununla birlikte, Şeffaf Plaklar ile ortodontik tedavi  geleneksel braketlere göre çeşitli avantajlar sunmaktadır.

    1. Şeffaf Plaklar (Invisalign) görünmezdir –  Invisalign’ın en önemli avantajı, işvereninizin, arkadaşlarınızın ve ailenizin önünde gülümsediğinizde braketler gibi metal unsurların görünmemesidir.
    2. Şeffaf Plaklar (Invisalign) rahattır  Invisalign başlangıçta hafif rahatsızlığa neden olabilirken, yemek yeme sırasında çıkarılabilindiği için metal braketlerin ağız içi dokularda oluşturduğu tahribatın önüne geçebilinmektedir. 
    3. Şeffaf Plaklar (Invisalign) kolaylıka çıkarılabilinir  Bu sayede şeffaf plaklar ile ortodontik tedavide ağız bakımı ve hijyeni sabit braketli tedavilere nazaran daha kolay yapılmaktadır.

Şeffaf Plaklarla Telsiz Ortodonti (Invisalign) Herkes Yaptırabilir mi?

Şeffaf plaklar (Invisalign)  tellerin görünmesini istemeyen erişkin hastalarca tercih edilmekle beraber günümüzde genç ve büyümesi devam eden çocuk hastalarda şeffaf plaklar ile başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.

Şeffaf plak tedavisi erişkin, genç ve çocuklarda başarılı şekilde uygulanmakla beraber daha net bir sonuç için doktorunuzun muayenesi gerekmektedir. 

Şeffaf plak tedavisi – invisalign Ankara ili içerisinde her yerde yaptırılabilir mi?

Çoğu ilde olduğu gibi Ankara ilinde de ortodonti bölümü olan veya bünyesinde ortodontist çalıştıran kliniklerin çoğunda bu tedavi gerçekleştirebilir.