Hareketli ortodonti tedavisi Dr. Dt. Burhan Barın - Dr. Dt. Burhan Barın
419
page-template-default,page,page-id-419,bridge-core-1.0.4,ajax_fade,page_not_loaded,,no_animation_on_touch,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-18.0.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Hareketli ortodonti tedavisi

Araştırmalar, güzel bir gülümsemenin bir kişinin kendine saygı, güven ve genel sağlık üzerinde önemli bir etki yaratabileceğini göstermektedir. Arkadaş ve iş ortamlarınızda, sosyalleşirken ve yakın ilişkilerinizde güzel bir gülümseme, bakımlı ve düzgün dışler sizin bulunduğunuz ortamda fark edilmenizi ve hatırlanmanızı sağlayacaktır.

Kliniğimizde hastalarımıza güven ve hijyen ortamında en yüksek kalitede ortodontik bakım sağlamak için çalışıyoruz. Şimdi günlük hayatınızda size kolaylık sağlayabilecek ve ortodontistiniz tarafından uygun görülen durumlarda kullanılabilecek olan “Hareketli Ortodonti Tedavisini” inceleyelim.

Hareketli ortodonti tedavisi, ortodonti uygulamalarında hastanın daha rahat hareket edebildiği, istediği zaman takıp çıkarabildiği ağız içine ve/veya ağız dışına uygulanan aparatlarla yapılan tedavilerdir. Genellikle yetişkinlerin tercih ettiği ortodonti uygulaması olan hareketli tedavilerde, hastanın diş ve çene yapısının hareketli tedaviye uygun olması gerekmektedir. Ağız içinde çene geriliği ya da ileri olması durumlarını gideren aygıtlarla, ağız dışında da destekleyici apareylerle uygulanan hareketli ortodontik tedavi ile erken yaşlarda diş ve çene problemlerinin önüne daha hızlı şekilde geçilmektedir.

Hareketli ortodonti uygulamasında apareyler hasta tarafından çıkarılabildiği için temizliği kolayca yapılır ve kullanıldıkça etkisini hızla gösterir. Hareketli ortodonti tedavisi, çene genişletme apareylerinden şeffaf plaklara kadar her ortodontik yöntemle çözüm sağlamaktadır.

Hareketli Ortodonti Tedavisi Neden Yapılır?

Hareketli ortodonti tedavisi, özellikle çocukların çene gelişimlerine yardımcı olmak ve dişlerinin doğru pozisyona gelmesini sağlamak için yapılır. Çene geriliği ve ileri olması durumlarında takıp çıkarılabilen çeşitli aygıtlar kullanılarak düzgün diş dizilimine yardımcı olunur. Hareketli apareylerin yanında sabit diş telleri ile tedavi desteklenebilir. Ailelerin çocuklarında gördükleri yüz anormalilerini tedavi ettirmek için erken yaşlarda hekim kontrollerine başlamaları gerekmektedir.

Hareketli ortodontik tedavi, kapanış bozukluklarını düzeltmek, çene darlığı yaşayan hastaların çenelerini genişletmek, kaybedilen diş boşluklarını doldurmak, ileride ve geride konumlanan çene bozukluklarını düzeltmek, diş sıkma ve gıcırdatma gibi sorunların önüne geçmek için de uygulanmaktadır. Sabit ortodontinin hasta tarafından kontrol edilememesi dezavantajına karşın hareketli ortodonti tercih edilebilir. Apareylerini istedikleri zaman kullanmak isteyen ya da günlük hayatının diş teli kullanımından etkilenmemesini isteyen hastalar hareketli ortodonti tedavisi ile daha rahat edebilirler.

Hareketli Ortodonti Nasıl Yapılır? Tedavi Aşamaları

Hareketli ortodontik tedavi, ilk olarak ailenin çocuklarındaki çene bozukluklarını fark etmeleri ile başlar. Erken teşhisin her zaman önemli olduğu ortodonti tedavilerinde hareketli apareylerin kullanımı, çene gelişiminin gerçekleştiği dönemde olmalıdır. En geç 11 – 12 yaşlarında başlaması önerilen tedavide ilk muayene ile izlenecek yol belirlenir. Sabit apareyler ile birlikte hareketli ortodontik apareyler kullanılarak çene ve dişler olması gereken pozisyona getirilir. Hareketli apareylerin kullanımı doktor önerilerisi ile belirlenir. Hasta tarafından kolayca çıkarılabilen apareyler kullanılmadığında tedavi süresi uzayacaktır.

Tedaviniz sırasında dış sağlığınıza iyi bakmasını sağlamalısınız. Bu, günlük fırçalama ve dış ipi kullanmayı, belirli yiyecek ve içeceklerden kaçınmayı, genel dış hekiminizi düzenli olarak görmeyi ve ortodontistinizin önerdiği işleri yapmayı içerir. Bu, süreç önemli bir çaba gerektirir ve tedavinin başarısının anahtarıdır. Aynı zamanda ortodontistinizle görüşme planına uyarak tedaviye devam edilmelidir. Düzenli ziyaretler çok önemlidir!

Bize iletisim sayfamizdan erisebilirsiniz.

çocuk diş teli

çocuk ortodonti

çocuk ortodonti tedavisi

çocuk ortodonti tedavisi avantajları

çocuk ortodonti tedavisi fiyatları

çocuk ortodonti yaş sınırı

çocuk ortodontik tedavi

çocuk ortodontisi

çocuklar için diş teli tedavisi

çocuklar için ortodonti